بوم کسب و کار (Business Model) یک ابزار استراتژیک است که توسط کسب و کارها برای برنامه ریزی و تجسم مدل کسب و کار خود به شیوه ای واضح و مختصر استفاده می شود. این بوم که توسط نظریه‌پرداز تجارت سوئیسی، الکساندر اوستروالدر توسعه یافته است. در حقیقت این مدل چارچوبی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا اجزای کلیدی کسب‌وکار خود و نحوه تعامل آنها با یکدیگر را شناسایی کنند.
در ادامه به توضیح برخی از مهمترین عناصر یک بیزینس مدل می‌پردازیم.
 
بوم کسب و کار به سه بخش اصلی تقسیم میشود. بخشی مربوط به کسب و کار، بخشی مربوط به مشتری و بخشی مربوط به ارزش آفرینی است.
برای طراحی یک بوم کسب و کار باید 9 موضوع بررسی شود:
 1. ارزش پیشنهادی (Value Proposition): برای تعیین ارزش پیشنهادی باید دید قرار است خدمت یا محصول مورد نظر چه مشکلی را از مشتریان حل کند.
 2. تقسیم‌بندی مشتریان (Customer Segments): برای هر کسب و کاری حتماً باید جامعه هدف را مشخص کرد. مشتریان کسب و کار شما چه کسانی هستند؟ محصول یا خدمت شما بیشتر جوانان را ترغیب می کند یا افراد مسن را؟ این محصول بیشتر مورد توجه خانم هاست یا آقایان؟ بهتر است به طور کامل پرسونای مشتریان را مشخص کنید.
 3. ارتباط با مشتری (Customer Relationships): روش ارتباط با مشتری باید مشخص شود. مراجعه حضوری و ارتباط حضوری یا تلفنی و...
 4. کانال‌ها (Channels): چگونه میخواهید مشتریان خود را از ارزش پیشنهادی آگاه کنید؟ از طریق رسانه ها اجتماعی، بازاریابی مجازی یا...
 5. فعالیت‌های کلیدی (Key Activities):این قسمت مربوط به کسب و کار است و باید بیان شود فعالیتها کلیدی این کسب و کار چیست؟
 6. منابع کلیدی (Key Resources): منابع کلیدی از اصلی ترین عناصر بوم کسب و کار هستند باید مشخص کنید چه منابعی مورد نیاز است. مثلاً یک رستوران را تصور کنید که مواد اولیه با کیفیتی استفاده میکند. گارسونها خوش اخلاقی دارد. در محل پر رفت و آمدی قرار گرفته است. مواد اولیه، نیروی انسانی، مکان و تجهیزات همه از منابع کلیدی این رستوران هستند که با نبود هر یک از این ها کار رستوران لنگ می ماند.
 7. شرکا کلیدی (Key Partners): برای تأمین ارزش پیشنهادی نیاز به چه کسانی دارید؟ یک مغازه بستنی فروشی نمی تواند خود شیر را تولید کند پس برای تأمین شیر نیاز به فرد دیگری دارد.
 8. ساختاربندی هزینه‌ها (Cost Structures):هزینه ها مختلف کسب و کار باید مشخص شود. چه هزینه ها اضافی وجود دارد؟ برای تأمین نیرو انسانی چقدر باید هزینه کرد؟ برای بیمه و کاغذبازی ها اداری چه هزینه هایی لازم است؟
 9. جریان درآمد (Revenue Streams):منابع در آمد کسب و کار خود را مشخص کنید. قرار است از چه طریق کسب درآمد کنید: حق اشتراک، سود سهام، پرداخت هزینه کالا یا حق الزحمه خدمات یا...
 
با توجه به این عناصر و دستورالعمل‌ها، شما می‌توانید یک بوم کسب و کار قوی و پایدار برای شرکت خود طراحی کنید که به رشد و موفقیت آن کمک کند.

دیدگاه‌های شما:

 1. دیدگاهی وجود ندارد.
  اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می کند.

Captcha